fbpx

Festivitatea de deschidere a Cupei Mondiale din Qatar: Ceremonia a fost condusă de actorul Morgan Freeman (VIDEO)

Ceremonia de deschidere a Campionatul Mondial de Fotbal a avut loc duminică, cu o oră și 20 de minute înaintea meciului inaugural al turneului final, Qatar - Ecuador.

Înaintea confruntării dintre Qatar și Ecuador, de pe stadionul Al Bayt, a avut loc festivitatea de deschidere a competiției.

Starul pop sud-coreean Jung Kook, vocalist al celebrei trupe BTS, și Fahad Al-Kubaisi, interpret cunoscut în Qatar, au oferit două momente artistice de efect.

Legendarul actor Morgan Freeman a fost surpriza organizatorilor la ceremonia de deschidere care a început în fața a 60.000 de spectatori, cu o oră și jumătate înainte de partida de debut a competiției, Qatar - Ecuador, din Grupa A.

Starul din Închisoarea Îngerilor sau Invictus a ținut un discurs despre „emoțiile care leagă întreaga lume" și a fost aplaudat la scenă deschisă. Actorul american în vârstă de 85 de ani a recitat din Coran și a fost înconjurat de blițurile fotoreporterilor aflați pe stadionul Al Bayt, construit special pentru Cupa Mondială, notează Sport.ro.

Momentul spectaculos cu mascota turneului final din Qatar, La’eeb, care înseamnă „jucător de top”, a animat festivitatea de deschidere a Cupei Mondiale din Qatar.

Artista columbiană Shakira a fost invitată în Qatar, dar a decis să nu participe la ceremonia de deschidere, informează CBS.

De asemenea, potrivit Reuters, Sir Rod Stewart a refuzat o oferă de peste un milion de dolari pentru a cânta la festivitate.

Ceremonia de deschidere a Campionatului Mondial a avut loc pe stadionul Al Bayt, care are o capacitate de 60.000 de locuri. Arena în formă de cort de beduini a fost contruită în Al Khor, oraș aflat la 50 de kilometri de Doha.

Sursa: Știrile PRO TV