În timpul unei verificări de rutină, vameșii francezi au descoperit în valiza lui Jean-Manuel Nedra (29 de ani), jucătorul echipei franceze Aiglon du Lamentin, din Liga regională 1, și component al naționalei martinicane, peste 100 de kilograme de cocaină pe care încerca să o scoată din Hexagon, anunță Le Parisien.
Jean-Manuel Nedra, considerat un star al fotbalului din Martinica, ar fi fost plasat în arest preventiv duminică (1 ianuarie). Presa franceză notează că jucătorul a fost prezentat în fața unui judecător de investigații împreună cu partenera sa.
Nedra a debutat pentru selecționata din Martinica în 2012, după ce a mai evoluat la US Marinoise, Club Colonial și Golden Lion.
Mijlocașul a fost prezent și la Cupa de Aur a CONCACAF din 2017, fiind titular în meciul cu Panama și în victoria cu Nicaragua.
Clubul lui Nedra a făcut o declarație cu privire la incident, angajându-se să lucreze pentru a proteja tinerii de riscurile de însoțire.
„Fără să cunoaștem gradul său de implicare, am aflat că unul dintre jucătorii noștri a fost arestat la Roissy pentru trafic de droguri", a declarat clubul Aiglon du Lamentin într-un scurt mesaj adresat presei locale. „Să fim mai puternici ca niciodată și uniți pentru a continua munca noastră de educație prin sport, pentru a lupta împotriva acestui flagel, pentru a-i proteja și a-i atenționa pe tinerii noștri asupra riscurilor, consecințelor și abuzurilor acestui mediu", a adăugat clubul.
Sursa: Știrile PRO TV