fbpx

David Popovici s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 metri liber, la Mondialele în bazin scurt

Sportivul român David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala probei de 100 m liber, joi, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne, cu timpul de 45 sec 64/100.

Popovici, campionul mondial al probei în bazin olimpic, a fost la doar şapte sutimi de secundă de medalia de bronz, dar a stabilit un nou record mondial de juniori, doborându-l pe cel de miercuri, din semifinale (45 sec 91/100).

Medalia de aur a fost câştigată de australianul Kyle Chalmers, în 45 sec 16/100, argintul a revenit francezului Maxime Grousset, 45 sec 41/100, iar bronzul a fost obţinut de italianul Alessandro Miressi, în 45 sec 57/100.

David Popovici va mai lua startul la Melbourne şi în proba de 200 m liber, după ce la 400 m liber nu a trecut de serii.

România este reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie).

Sursa: Agerpres