fbpx
 
Lista primarilor din județul Iași, după alegerile de duminică

Lista primarilor din județul Iași, după alegerile de duminică


Scrutinul pentru desemnarea primarilor din județul Iași a adus o serie de surprize. Mai multe primării PNL au fost câștigate de PSD și invers. După votul de ieri, PSD a luat 47 de primării din cele 98 din județul Iași, în vreme ce PNL a luat 51 de primării, cu tot cu municipiul Iași.

Liberalul Dan Niță a câștigat un nou mandat la Primăria Miroslava, însă, de data asta, a avut parte de o luptă palpitantă cu candidatul USR.

La Bârnova, Mihai Bălan (PNL) și-a asigurat un nou mandat după ce PSD și USR s-au canibalizat pe voturile opoziției.

La Târgu Frumos, Ionel Vatamanu (PSD) a pierdut spectaculos și neașteptat.

Dumitru Pantazi (PSD) a pierdut la scor la Pașcani.

Lista noilor primari din județul Iași:

1. Andrieșeni -Mihai Ștefură (PSD)

2. Mogoșești-Iași – Ionel Baraboi (PSD)

3. Moțca – Serioaja Hobincă (PSD)

4. Dumești- Gabriel Agavriloaie (PSD)

5. Țuțora- Cristinel Albu (PSD)

6. Ciohorăni- Simion Ticu (PSD)

7. Stolniceni- Prăjescu – Costel Hugianu (PSD)

8. Șcheia- Dănuț Ababei (PSD)

9. Focuri- Viorel Murariu (PSD)

10. Cozmești – MIhai Habet (PNL)

11. Plugari- Paul Mursa (PNL)

12. Ciortești – Alina Apostol (PNL)

13. Lespezi- Alexandru Marcu (PSD)

14. Balș- Constantin Golduț (PSD)

15. Mircești – Leon Bălteanu (PSD)

16. Ipatele- Elena Lipșa (PSD)

17. Moșna- Georgel Popa (PNL)

18. Tomești- Ștefan Timofte (PNL)

19. Ruginoasa – Ionuț Pristăvița (PSD)

20. Bivolari – Liviu Teodorescu (PSD)

21. Costesti- Aurel Doacă (PSD)

22. Belcesti- Dumitru Tănasă (PSD)

23. Vânători- Constantin Lupu (PSD)

24. Cucuteni- Pamfilică Brânză (PSD)

25. Sirețel – Gelu Șpaiuc (PSD)

26. Gorban – Aurel Mitrofan (PNL)

27. Dolhești – Iulian Tăbăcaru (PNL)

28. Valea Lupului- Liviu Dulgheru (PNL)

29. Valea Seacă – Neculai Miron (PSD)

30. Ungheni- Iulian Marcu (PNL)

31. Movileni- Dan Hodoroabă (PNL)

32. Lungani- Virgil Corobuță (PSD)

33. Pașcani – Marius Pintilie (PNL)

34. Brăiești- Vasile Butnariu (PSD)

35. Holboca- Neculai Pamfil (PNL)

36. Erbiceni – Răzvan Bulancea (PNL)

37. Răducăneni – Răducu Balint (PSD)

38. Tansa – Vasile Cărăușu (PSD)

39. Grozești – George Cristea (PSD)

40. Voinești – Gheorghe Dobreanu (PSD)

41. Sinești- Petru Holicov (PNL)

42. Târgu Frumos- Neculai Zugravu (PNL)

43. Heleșteni- Benone Șofrac (PSD)

44. Grajduri – Constantin Zamfirache (PSD)

45. Ciurea – Cătălin Lupu (PSD)

46. Butea – Anton Anti (PSD)

47. Vlădeni- Iulian Burdea (PNL)

48. Strunga- Sorin Lazăr (PSD)

49. Popricani – Ioan Tănasă (PNL)

50. Ion Neculce- Gheorghe Văleanu (PSD)

51. Prisăcani- Ghiorghe Stanciu (PSD)

52. Rediu- Cristinel Condrea (PNL)

53- Țibana- Gheorghe Rotaru (PSD)

54- Hârlău – Radu Curcă (PSD)

55- Victoria – Daniel Crețu (PNL)

56- Bălțați – Vasile Aștefanei (PSD)

57. Probota – Constantin Zamisnicu (PNL)

58. Cristești- Vlad Pintilii (PNL)

59. Cotnari – Vasile Crețu (PSD)

60- Țibănești- Neculai Munteanu (PNL)

61. Scânteia – Mihai Darabană (PNL)

62. Bârnova- Mihai Bălan (PNL)

63. Hărmănești – Ioan Secrieru (PNL)

64- Coarnele Caprei- Mihai Țibucanu (PNL)

65. Roșcani – Ginovel Gheorghiu (PSD)

66. Al.I. Cuza- Aurelian Gherghuț (PNL)

67. Costuleni- Mirică Dodan (PNL)

68. Deleni – Dumitru Prigoreanu (PNL)

69. Golăiești – Costel Manoliu (PNL)

70. Dagâța – Mirel Damaschin (PNL)

71. Drăgușeni – Petronela Pelin (PNL)

72. Aroneanu – Benoni Moruzi (PNL)

73. Românești – Ioan Stegariu (PNL)

74. Mâdârjac – Dan Ghebuță (PSD)

75. Todirești – Constantin Droancă (PNL)

76- Fântânele – Sorin Chelaru (PSD)

77. Șipote- Constantin Puiu (PSD)

78. Dobrovăț- Cătălin Martinuș (PSD)

79. Țigănași – Iulian Chirilă (PSD)

80. Miroslava – Dan Niță (PNL)

81. Mironeasa – Elena Curcudel (PNL)

82. Mogoșești- Siret – Damian Butnariu (PNL)

83. Horlești- Mihai Cadar (PNL)

84. Comarna – Constantin Grădinaru (PNL)

85. Tătăruși – Costel Iosub (PSD)

86. Hălăucești – Iosif Anton (PNL)

87. Gropnița – Ionel Oneaga (PSD)

88. Scobinți- Gheorghe Hrițcu (PNL)

89. Miroslovești – Constantin Cojocaru (PSD)

90. Schitu Duca – Grigore Corciovă (PNL)

91. Popești – Vasile Lupu (PNL)

92. Ceplenița – Dumitru Laiu (PNL)

93. Lețcani – Stelian Turcu (PNL)

94. Oțeleni – Ciprian Aiojoaiei (PNL)

95. Răchiteni – Anton Doboș (PNL)

96. Trifești – Paul Ivănucă (PNL)

97. Podu Iloaiei – Ioan Alexa (PNL)

98. Municipiul Iași – Mihai Chirica (PNL)

 


Citeste si...
Nota
(0 voturi)
Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație singulară
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Donație lunara
Donează lunar pentru susținerea proiectului ReporterIS
Suma: 

Arhiva ReporterIS

« Iunie 2024 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30