Monumente aflate în proprietatea Primăriei Iași stau să se dărâme. Care sunt, aflați aici


Aproape toate monumentele istorice care sunt în proprietatea Primăriei Municipiului Iaşi sunt într-o stare avansată de degradare, scrie consilierul local Răzvan Timofticiuc pe pagina sa de facebook. Este vorba despre Casa de patrimoniu ”Buicliu”, din Păcurari, Casa Gen. Mathias Berthlot, din Copou, Casa Monument Istoric de la intersecția străzii G. Enescu cu str. Armeană, imobilul cu spații comerciale de pe Cuza Vodă sau imobilul de pe stradela Elena Doamna reprezintă câteva exemple.

“Toate aceste clădiri sunt incluse în Lista Națională a Monumentelor Istorice și sunt în proprietatea Primăriei Municipiului Iași.Printr-o politică deliberată, au ajuns într-o stare avansată de degradare. Neglijența, ignoranța și lăcomia se unesc pentru a șterge memoria orașului nostru Conform legii, Primarul trebuie să vegheze ca monumentele să fie conservate, să fie păzite, iluminate, protejate contra distrugerilor, iar intervenţiile asupra acestora să fie făcute cu toate avizele necesare. Aşadar, primarul este primul chemat sa aibă grijă ca acest tezaur patrimonial al comunităţii noastre să fie păstrat intact şi valorificat. Din păcate, în Iași acest lucru nu se întâmplă!”, mai scrie liberalul.


Citeste si...
Nota
(0 voturi)

Leave a comment

Antibiotice

Facebook

Arhiva ReporterIS

« Iunie 2020 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Sondaj

Joomla forms builder by JoomlaShine
Go to top