Tânărul de 20 de ani, vecin cu cele două victime, Elena și Radu Șipoteanu, este acuzat de omor calificat şi de furt calificat.
Răzvan Butuc a fost arestat vineri, după mai bine de o lună de la comiterea faptei. Potrivit anchetatorilor, bărbatul i-a omorât pe cei doi pe 9 aprilie. Atunci, individul care locuia cu un etaj mai jos decât victimele, a intrat în casa lor cerându-le să-l lase să vorbească la telefon cu un prieten.
După ce a intrat în locuinţă, tânărul l-a înjunghiat mai întâi pe bărbatul în vârstă de 50 de ani, şi apoi a lovit-o pe mama acestuia, în vârstă de 84 de ani. Când a văzut că victimele nu mai reacţionează, bărbatul a luat cheile apartamentului, a încuiat locuinţa şi a plecat liniştit acasă.
În aceeaşi seară a revenit însă şi a furat mai multe bunuri, printre care două telefoane şi ţigări. Până pe 21 aprilie, bărbatul a continuat să intre în apartament şi să fure mai multe obiecte, spun anchetatorii. La audieri, individul şi-a recunoscut faptele.
Sursa: Știrile Pro TV