La un pas de moarte de la o pastilă de Algocalmin

La un pas de moarte de la o pastilă de Algocalmin


O femeie în vârstă de 43 de ani, I.C., din Iași, a fost la un pas de deces, din cauza unei pastile.

Doctorii au precizat faptul că, deoarece a făcut temperatură, femeia și-a administrat o tabletă de Algocalmin.

„Ulterior, pacienta a instalat edem facial, o erupție  pruriginoasă eritematoasă generalizată și o senzație de lipsă de aer. Aceasta a necesitat administrarea de adrenalină – subcutanat. Din cauza edemului la nivelul epiglotei și corzilor vocale, care nu s–a retrascomplet prin tratament în Unitatea de Primire a Urgențelor din Spitalul Sfântul Spiridon, din Iași, pacienta a necesitat internarea în Clinica de Alergologie”, a declarat pentru realitateadeiasi.net, prof.univ.dr. Diana Cimpoeșu, coordonatoarea UPU-SMURD Iași.

Ieșeanca le-a povestit doctorilor că nu mai luase Algocalmin de peste 20 de ani și că nu știa că este alergică la acest medicament.


Citeste si...
Nota
(0 voturi)

Leave a comment

Antibiotice

Facebook

Arhiva ReporterIS

« Iunie 2020 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Sondaj

Joomla forms builder by JoomlaShine
Go to top