fbpx
A murit Radu Călin Cristea

A murit Radu Călin Cristea


Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) deplânge dispariţia, la 65 de ani, a scriitorului Radu Călin Cristea, membru CNA începând cu anul 2013, transmite Agerpres.

Radu Călin Cristea, membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului și personalitate a vieţii culturale din România, a încetat din viață la vârsta de 65 de ani, anunță CNA.

CNA aminteşte activitatea literară şi jurnalistică a acestuia: a fost membru al Uniunii Scriitorilor, a fost decorat cu Crucea Casei Regale a României. A obţinut Premiul de debut al Uniunii Scriitorilor (1984) şi Marele Premiu „George Călinescu" (1985).

Radu Călin Cristea a fost, între iunie 1995 şi decembrie 2003, moderatorul "Actualităţii Româneşti", emisiunea cu cea mai mare audienţă din istoria Europei Libere, menţionează CNA într-un comunicat remis sâmbătă.

Cine a fost Radu Călin Cristea

Radu Călin Cristea și-a petrecut cea mai mrea parte a carierei în lumea media, potrivit CV-ului postat pe site-ul CNA.

Februarie 2013 - noiembrie 2014; decembrie 2014 până în prezent – membru în Consiliul Național al Audiovizualului

Februarie 2013 - Jurnalist TV Senior

Iulie 2012 – februarie 2013 – Redactor-șef Redacția Literatură și Arte din SRTV

Iunie 2012 – iulie 2012 – Director General (interimar) al SRTV,

Mai 2012 – iunie 2012 – consilier, Ministerul Culturii și Cultelor,

Iunie 2010 - martie 2012 - Institutul pentru Liberă Inițiativă,

București – editorialist

Iulie 2009 – iunie 2010 – SC Editura ”Cuvântul” SRL, București

– Editorialist

Februarie 2008 – iunie 2009 – Muzeul Național al Literaturii Române,

București – Director General

Mai 2007 – ianuarie 2008 – SC. Editura ”Cuvîntul” SRL,

București – Editorialist

Aprilie 2005 – mai 2007 – Cotidianul ”Averea”, București – Senior Editor

Februarie 1990 – aprilie 2005 – Redacția ”Cuvîntul” și ”Amfiteatru”,

ulterior (Ed.) ”Cuvîntul” SRL, București – redactor, redactor șef-adjunct,

redactor-șef

August 1990 – iunie 1991 – Radio ”Europa Liberă”,

București, corespondent

Iunie 1991 – aprilie 1995 – Radio ”Europa Liberă”, București,

corespondent permanent

Mai 1995 – noiembrie 2003 – Radio ”Europa Liberă”,

Praga, Editor-realizator

Ianuarie 1988 – februarie 1990 – Revista ”Urzica”, București,

redactor, redactor principal

Ianuarie 1983 – aprilie 1990 – Editor-realizator publicații sportive,

Clubul Sportiv ”Rapid”, București

 

Sursa: România TV


Citeste si...
Nota
(0 voturi)

Leave a comment

Facebook

Arhiva ReporterIS

« Octombrie 2020 »
Lu Ma Mie Jo Vi Sa Du
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Sondaj

Joomla forms builder by JoomlaShine
Go to top