fbpx

Medalii de AUR pentru David Popovici și Bianca Costea, la Mondialele de juniori

Înotătorii români David Popovici şi Bianca Costea au cucerit medalii de aur, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de juniori de la Lima (Peru), în timp ce Vlad Stancu a obţinut o medalie de bronz.

Încheiere splendidă pentru delegația României la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

David Popovici a câștigat medalia de AUR în proba de 100 m liber. Sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s. David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde față de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croația) – 49.37 s. Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s.

În aceiași probă, Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea, după ce a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 50.09 s.

După succesul din această noapte, David Popovici deține medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m liber la Campionatul European de juniori, la Campionatul Mondial de juniori, la Campionatul European de seniori și Campionatul Mondial de seniori.

Și, totodată, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu este deținătorul recordului mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86 secunde, peformanță stabilită la Roma, la Europenele de seniori.

În finala probei de 50 m liber feminin, Bianca Costea a făcut o cursă formidabilă și a cucerit medalia de AUR. Timpul său: 25.35 s.

Sportiva româncă a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25.53 s) și Matilde Biagotti (25.60 s).

Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 1.500 m liber. Timpul său din finală a fost de 15:17.97 min.

Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.