fbpx

VIDEO. Gafă de proporții la Oscar 2017: „La La Land”, anunțat greșit ca cel mai bun film”. Lista câștigătorilor

Musicalul „La La Land" a luat cele mai multe premii - șase, după ce a avut nu mai puțin de 14 nominalizări. Ceremonia a fost marcată însă de o gafă fără precedent: după ce s-a anunțat că „La La Land” a câștigat și Oscarul pentru cel mai bun film, organizatorii au revenit: „Moonlight” este, de fapt, câștigătorul de anul acesta!

Gafă la Oscaruri! După ce „La La Land” a fost anunțat drept câștigătorul categoriei cel mai bun film, iar protagoniștii urcaseră deja pe scenă pentru a mulțumi, s-a anunțat că, de fapt, trofeul revine peliculei „Moonlight!”

Moonlight este un film care urmăreşte viaţa unui tânăr de culoare, din copilărie până la maturitate, care se zbate între dependenţa de droguri a mamei sale şi orientarea lui sexuală. Filmul abordează o serie de teme, printre care relaţia părinte-copil, identitate şi prejudecăţi. Naomie Harris, nominalizată la categoria cea mai bună actriţă în rol secundar pentru rolul mamei din Moonlight, spune că filmul este despre dragoste, nicidecum despre persoanele de culoare sau orientari sexuale. „Moonlight” a câştigat Globul de Aur pentru cel mai bun film dramă şi era favorit, alături de „La La Land”, în cursa pentru cel mai important Oscar, având opt nominalizări.

Momentul deschiderii plicului de către Warren Beaty și anunțul greșit al filmului câștigător va rămâne în istorie și va stârni, fără îndoială, multe controverse.