fbpx

Real Madrid a câștigat pentru a 14-a oară Liga Campionilor

Real Madrid a cucerit trofeul Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins-o pe Liverpool cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, în finala desfăşurată la Paris, pe Stade de France. Cel mai râvânit titlu al fotbalului european, care anul trecut revenise echipei Chelsea Londra, intră pentru a 14-a oară în palmaresul echipei spaniole.

Spaniolii s-au remarcat prin pragmatism în acest sezon al competiţiei, eliminându-le în drumul spre finală pe PSG, Chelsea şi Manchester City, după reveniri incredibile.

Golul din finala UEFA Champions League a fost marcat de Vinicius Junior, în minutul 59, după ce în minutul 21 Liverpool avusese o bară la un şut al lui Mane de la marginea careului.

Un gol al lui Benzema (Real Madrid) din minutul 43 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea cu sistemul VAR.

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul suporterilor pe stadionul francez. S-au înregistrat și incidente, mai mulţi fani încercând să forţeze accesul în arenă.

Liverpool şi Real Madrid s-au înfruntat de nouă ori până acum în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent, campioana Spaniei având cinci victorii, iar „cormoranii” trei. Cel mai recent duel a fost în sferturile de finală ale ediţiei 2020-21, când Real a câştigat cu 3-1 la Madrid, iar returul s-a terminat nedecis, 0-0.

A fost pentru a treia oară când cele două echipe s-au înfruntă în finală: Liverpool a câştigat Cupa Campionilor în 1981 (1-0), în timp ce Real Madrid şi-a adjudecat trofeul Champions League în 2018 (3-1).

Sursa: Digi24