Rămânem în grupa a doua mondială la Fed Cup. România învinge Marea Britanie

România rămâne în grupa a doua mondială a Fed Cup, după victoria în fața Marii Britanii. Irina Begu a adus punctul decisiv tricolorelor, în meciul cu Heather Watson de la Constanța.

România a învins-o în acest weekend reprezentativa Marii Britanii în Fed Cup și se menține al doilea eșalon valoric al competiției. Scorul final a fost 3-2. Meciurile s-au desfășurat la Constanța.

Simona Halep s-a impus în primul meci, 6-4/6-1 cu Heather Watson. În al doilea meci, Johanna Konta a învins-o pe Sorana Cîrstea în două seturi, 6-2/6-3.  Halep a câștigat și al doilea meci al ei, 6-1, 6-3 cu Johanna Konta.  Irina Begu a încheiat soarta acestei partide după ce a trecut de Heather Watson, scor 6-4, 7-5.

Simona Halep i-a luat locul Soranei Cîrstea pentru meciul de dublu. A pierdut împreună cu Monica Niculescu partida cu Laura Robson și Jocelyn Rae, scor 3-6, 6-1, 8-10.

A 33-a jucatoare a lumii, Irina Begu a muncit din greu pentru a oînvinge pe britanică. Primul set a fost unul cu 5 break-uri - romanca a facut cu unul mai mult decât Watson și s-a impus cu 6-4. Disputa a fost stransă și în actul secund. Begu a reușit desprinderea pe final și s-a impus cu 7-5.

Ziua începuse cum nu se poate mai bine pentru Romania. Prima racheta a tricolorelor, Simona Halep, a învins-o în doua seturi pe cea mai bună jucătoare britanică, Johanna Konta.

Perechea britanică Laura Robson / Jocelyn Rae a câștigat meciul de dublu împotriva româncelor Simona Halep și Monica Niculescu.

S-au impus lejer în primul set, scor 3-6, dar Halep și NIculescu au revenit și l-au câștigat pe al doilea și mai clar, 6-1. În super tie-break britanicele au câștigat cu 10-8.

(Sursa: gsp.ro)