fbpx
Portokal
Simona Halep se califică în sferturile de finală de la Wimbledon. Cine este viitoarea adversară

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon după ce a învins-o pe marea revelaţie Cori Gauff.

Sportiva noastră a trecut în două seturi de jucătoarea în vârstă de 15 ani, cu 6-3, 6-3, în mai puţin de o oră şi jumătate.

Simona a avut probleme doar în primul set la serviciu, dar a reuşit să-şi calibreze execuţiile şi nu a fost pusă sub presiune de americancă.

În setul doi, Simona nu a mai avut nicio emoţie şi a obţinut o victorie destul de facilă.

În sferturile de finală, sportiva noastră o va întâlni pe Shuai Zhang din China, aflată pe locul 50 în clasamentul WTA.

Scorul întâlnirilor precedente este 2-1 în favoarea lui Shuai Zhang. Simona a câştigat singurul meci în 2012, în timp ce Zhang s-a impus de două ori în 2016, la Australian Open şi Beijing.

Partida din sferturile de finală va avea loc marţi, la o oră ce nu a fost stabilită momentan.

Simona a ajuns cel mai departe la Wimbledon în semifinale, în 2014, când a fost învinsă de Eugenie Bouchard.

Sursa: ziare.com