fbpx

Umilință maximă pentru ieșeni! Astra – Poli: 4-0 (VIDEO)

Astra Giurgiu a trecut fără probleme de Poli Iaşi în penultimul meci al etapei cu numărul 15, formaţia de la malul Dunării impunându-se cu scorul de 4-0.

Constantin Budescu a fost eroul fostei campioane, acesta reuşind două goluri de-a dreptul fabuloase.

Fostul internaţional român şi-a început recitalul în minutul 27, atunci când a trimis în plasă direct din corner, având însă noroc şi cu o greşeală mare a portarului advers.

După fluierul de final al primei reprize oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Francisc Cristea văzând al doilea cartonaş galben pentru un fault comis cât mingea era încă în joc.

În partea secundă lucrurile au mers şi mai bine pentru Astra, care a reuşit să îşi îmbunătăţească golaverajul.

Valentin Gheorghe a reuşit o „dublă" fiind găsit de fiecare dată excelent de Begue şi Alibec şi „executându-l" pe Târnovanu, iar Budescu şi-a încheiat seara de gală cu o nouă bijuterie.

Lansat bine în urma unei lovituri libere bătută rapid, „Budi" a punctat cu un lob de mare efect peste portar trimis cu exteriorul din apropierea liniei de fund.

Astra câştigă trei puncte meritate şi formaţia de la malul Dunării speră să prindă play-off-ul în acest sezon.

ECHIPELE DE START

Astra: Lazăr - Graovac, G. Tamaş, Dima - Fl. Matei, G. Simion, Crepulja, Radunovic - V. Gheorghe, Alibec, Budescu

Rezerve: Kitanov, Ohiremen, Răduț, Graur, Biceanu, D. Gheorghe, Begue

Antrenor: Bogdan Andone

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic - Breeveld, Passaglia - Horsia, F. Cristea, Popadiuc - A. Cristea

Rezerve: D. Rusu, Hațiegan, A. Bălan, Carlone, Devesa, S. Şerban, Cabral

Antrenor: Mihai Teja

Sursa: ziare.com