fbpx

Iașul câștigă marele derbi al Moldovei cu FC Botoșani (VIDEO)

CSM Poli Iaşi a câştigat marele derbi al Moldovei cu FC Botoşani, scor 3-1 în etapa cu numărul 20 din Liga 1, a stagiunii competiţionale 2016/2017.

Golurile au fost marcate de Bole o dublă şi de Cristea din penalti pentru ieşeni, respectiv Burcă pentru gazdele din Botoşani.

Trebuie spus că FC Botoşani a terminat jocul în 9 oameni, după eliminările din prima repriză a lui Miron şi Golofca, minutele 37 şi 39. Pe final de meci, în urma unui meleu, Frăsinescu şi Ciucur au luat şi ei cartonaşe roşii, lăsându-i pe ieşeni în 9 jucători.

Este al 6-lea meci la rând fără victorie pentru Grozavu şi compania, care rămâne la 4 puncte de ultimul loc de play-off, 6, ocupat de Dinamo, 25 faţă de 29 de puncte.

Ieşenii urcă pe 11 şi au 22 de puncte la activ, la egalitate cu FC Voluntari şi la un punct în spatele lui Astra.

Echipele de start:

CSM Poli Iaşi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato - Ciucur, V.Gheorghe, Creţu, Ştefănescu, Bole - Cristea.

FC Botoşani: Iliev - Patache, Miron, Burca, Musat - Willie, Vasvari, Greu - Golofca, Elek, Roman.

(Sursa: ziare.com)