fbpx

Dinamo a rămas „fără benzină” la Iași. Poli - trei puncte mari și o lecție de fotbal pentru jucătorii lui Contra (VIDEO)

Dinamo s-a împiedicat la Iași. Chiar dacă au deschis scorul rapid, „roș-albii" au primit două goluri pe finalul meciului și au părăsit terenul învinși cu scorul de 2-1.

Nemec a marcat pentru Dinamo încă din minutul 7, reuşind să devieze uşor cu capul un balon centrat de Anton.

Gazdele nu au renunţat la luptă şi au început să pună imediat probleme în jumătatea dinamovistă, Andrei Cristea fiind cel mai periculos om al ieşenilor.

În repriza secundă, bucureştenii au preferat să se apere, în timp ce moldovenii au crescut presiunea cu fiecare minut ce trecea.

Nedelcearu i-a lăsat pe dinamovişti în 10 jucători după ce a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 74, iar cinci minute mai târziu ugandezul Kizito a egalat după o serie de gafe ale apărătorilor lui Contra.

După alte cinci minute s-a restabilit şi egalitatea numerică, Qaka fiind la rândul lui eliminat pentru două cartonaşe galbene.

Ieşenii au dat lovitura în prelungiri, atunci când debutantul Jo a marcat golul victoriei Politehnicii în faţa celor de la Dinamo.

Echipele de start

Poli Iaşi: Kelava - Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Qaka, Chelaru - Pedro Mendes, Platini, Sin - A. Cristea (cp)

Rezerve: Koselev, D. Spătaru, Luwaga, Moisi, Panțîru, Joalisson, Ştefănescu

Antrenor: Flavius Stoican.

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, Katsikas - P. Anton, Mahlangu - Hanca, Albin, Salomao - Nemec

Rezerve: Brănescu, Costache, Rivaldinho, Bumba, Bawab, Dudea, I. Şerban

Antrenor: Cosmin Contra

(Sursa: ziare.com)