fbpx

Țucudean ne-a umilit! Viitorul trece de Poli Iași cu 5 la 2 (VIDEO)

Viitorul Constanța a depăşit Poli Iaşi sâmbătă seara, în ultima etapă a turului Ligii 1, sezonul regular, scor 5-2, în etapa cu numărul 13 a sezonului competiţional 2017/2018.

Țucudean şi-a adus aminte în această partidă de faptul că acum ceva vreme juca la Standard Liege sau Charlton şi a marcat de 4 ori, în minutele 15, 40, 43 şi 50.

Chițu a marcat al 5-lea gol al Viitorului, iar golurile de onoare ale Iaşului au venit prin Platini, care egalează la 1 în minutul 18 şi Joalisson în minutul 70.

Este a 5-a victorie din acest tur de campionat pentru Viitorul, care urcă pe 7 cu 17 puncte, la doar un punct de play-off.

Țucudean devine golgheterul României în acest moment şi este pentru a doua oară când marchează de 4 ori cu Iaşul, după meciul Dinamo - Iaşi 5-2, în 29 iulie 2012.

Ultimul jucător care marca cel puţin 4 goluri de unul singur într-un meci de Liga 1 era Claudiu Keșeru, cu 6 goluri reuşite în Steaua - Pandurii din 15 august 2014.

Iaşul coboară pe locul 10, cu 15 puncte, la egalitate cu FC Voluntari.

Echipele de start:

Viitorul: Râmniceanu - Dani Lopez, Taru, Horj, Cr. Ganea - Cicaldău, Mladen, Vana - A. Chițu, Eric, Țucudean.

Rezerve: Buzbuchi - De Nooijer, Mâţan, Hodorogea, Drăguş, Dumitrescu, Băluţa.

Poli Iaşi: Kelava - Bosoi, Moisi, Bădic, Sin - Qaka, P. Mendes - Kizito, Platini, Jo Santos - Cisse.

Rezerve: Koselev - Pantiru, Vremea, Ştefănescu, Moldovan, Spataru, Chelaru.

(Sursa: ziare.com)