fbpx

Universitatea Craiova ținută în șah de Poli Iași (2-2), în Superligă (VIDEO)

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Politehnica Iaşi, 2-2 (2-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 20-a a Superligii de fotbal.

Universitatea a înscris de două ori în prima repriză, prin Alexandru Mitriţă (30) şi Ante Roguljic (45), după un şut blocat al aceluiaşi Mitriţă. Craiovenii au evoluat slab după pauză şi au permis oaspeţilor să egaleze. Alin Roman a marcat ambele goluri ale ieşenilor, primul din penalty (54), după un fault comis de Alexandru Creţu asupra lui Andrei Gheorghiţă, iar al doilea din lovitură liberă de la 22 de metri (69), cu largul concurs al portarului Laurenţiu Popescu.

Universitatea a crezut că a marcat golul victoriei în final, prin Jovan Markovic (90+1), dar în cele din urmă reuşita sa a fost anulată de VAR pentru ofsaid.
Mitriţă şi Roguljic i-au dedicat golurile antrenorului bulgar Ivailo Petev al cărui tată a decedat înaintea meciului.

Universitatea venea după un eşec la Sibiu, 1-2 cu FC Hermannstadt. Poli Iaşi e neînvinsă de trei deplasări, venind după două egaluri.
În tur, Universitatea Craiova a câştigat cu 4-1.
Universitatea Craiova - CSM Politehnica Iaşi 2-2 (2-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat:
Alexandru Mitriţă (30), Ante Roguljic (45), respectiv Alin Roman (54 - penalty, 69).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti); al patrulea oficial: Valentin Porumbel (Olteniţa)
Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) - LPF

Sursa: Agerpres