fbpx

Remiză între Politehnica Iași și FCU Craiova, în play-out-ul Superligii (VIDEO)

Politehnica Iaşi a terminat la egalitate cu FCU 1948 Craiova, 0-0, luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Meciul a fost un duel între foşti coechipieri deveniţi antrenori, portughezul Tony şi Eugen Trică, la ora debutului pe băncile tehnice ale celor două echipe în acest sezon.
Prima repriză a adus două faze controversate, ambele analizate de arbitrajul video (VAR): un gol marcat de William Baeten pentru oaspeţi şi anulat pentru ofsaid (16) şi un penalty acordat iniţial pentru henţ la Nicolas Samayoa (30) şi anulat ulterior. Arbitrul Rareş George Vidican a prelungit prima repriză cu 11 minute.
Finalul primei reprize a adus şi ocazii mari pentru ieşeni, însă Ionuţ Gurău l-a blocat pe Adel Bettaieb (45+8) şi a apărat mingea trimisă cu capul de Sergiu Buş (45+9).
Poli a mai ratat prin suedezul Kevin Kabran (84), care a trimis cu capul pe lângă poartă din 6 metri.
Oaspeţii puteau da lovitura în minutele adiţionale, dar Sekou Sidibe a trimis în bară după o neînţelegere între fundaşii Florin Ilie şi Ştefan Ştefanovici (90+2).

Poli Iaşi a ajuns la şase etape consecutive fără victorie, patru egaluri şi două eşecuri.
FCU Craiova are doar două puncte în ultimele nouă etape.
Ambele partide directe din sezonul regulat s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1.
FC Politehnica Iaşi - FCU 1948 Craiova 0-0, Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi
Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); al patrulea oficial: Claudiu Marcu (Constanţa)
Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Mihăiţă Necula (Bucureşti)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF

Sursa: Agerpres